O problemie marnowania żywności mówi się od lat. Pomimo lepszej edukacji, m.in. ze strony organizacji non-profit, i większej świadomości ludzi na całym świecie, skala marnowania żywności nadal jest ogromna. Sprawdź, jak wygląda marnowanie żywności na świecie i w Polsce! Dowiedz się, jakie aplikacje do ratowania jedzenia możesz wykorzystać, by przeciwdziałanie marnowaniu żywności zacząć od siebie, tu i teraz, oraz jak oszczędzać z głową!
Spis treści
Marnowanie jedzenia w Polsce-dane i statystyki
Zjawisko marnowania jedzenia nie jest niczym nowym. Na świecie od lat marnuje się ogromne ilości produktów spożywczych. Globalnie każdego roku marnuje się aż 20% żywności.* To bardzo dużo. Niestety również w Polsce istnieje problem marnowania jedzenia, a statystyki dotyczące naszego kraju są równie zatrważające. Wg najnowszych badań:
- blisko 5 milionów ton żywności marnuje się w ciągu roku
- aż 60%, czyli prawie 3 miliony ton jedzenia marnują gospodarstwa domowe
- blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym wyrzuca się do kosza w każdej sekundzie przez cały rok
- aż 92 kg jedzenia wyrzuca się w każdej sekundzie w polskich domach**
Sprawdź, w jaki sposób możesz zacząć od siebie- poznaj aplikacje do ratowania jedzenia. Ich użytkownicy uratowali już setki tysięcy kilogramów żywności.
Jak działają aplikacje do ratowania jedzenia?
W Polsce marnujemy rekordowe ilości jedzenia. Powstało już wiele aplikacji mobilnych, które mają na celu ograniczanie marnotrawstwa żywności. Widoczności problemu dowodzi fakt, jak wielu użytkowników ratuje jedzenie, ale również jak wiele restauracji dołącza do takich programów. Każdego dnia ratują żywność, która się nie sprzedała. To sytuacja win-win, użytkownicy zyskują atrakcyjne zniżki na smaczne posiłki w ulubionych knajpkach, a restauratorzy ograniczają problem wyrzucania żywności, zyskując dodatkowy dochód. Sprawdź, co robią startupy w celu ograniczeniu marnowania żywności!
Foodsi-Polska Aplikacja do ratowania jedzenia
To jedna z pierwszych aplikacji, która adresuje problem marnowania żywności. Dzięki aplikacji Foodsi lokale i fizyczni użytkownicy mogą codziennie realnie zmniejszać ilość marnowanego jedzenia. Założenie jest proste-aplikacja Foodsi daje restauratorom możliwość spożytkowania nadwyżek jedzenia, które nie sprzedało się danego dnia w lokalu poprzez oferowanie ich okolicznym klientom jako paczek-niespodzianek. Dzięki aplikacji restauracje mające nadwyżki nie wyrzucają jedzenia, a użytkownicy mogą tanio zyskać pyszny posiłek. Polska aplikacja Foodsi może się pochwalić już ponad 500 tysiącami pobrań tylko na telefonach z Androidem. Tylko w ub.r. użytkownicy aplikacji mobilnej Foodsi uratowali ponad 412 tysięcy kilogramów jedzenia. Celem aplikacji wciąż jest rozwój, nie poprzestaje na 825 tysiącach uratowanych paczek w 2022 r. Twórcy aplikacji właśnie pozyskali 6 milionów złotych dofinansowania na cele ratowania nadwyżki jedzenia z kolejnych restauracji.
Too Good To Go- Duńska aplikacja do ratowania jedzenia
Przedstawiamy aplikację Too Good To Go. Już 2,5 miliona użytkowników ma Too Good To Go na swoich telefonach. Liczne restauracje (aż 4,5 tysiąca) mające nadwyżki jedzenia, zarejestrowały się w aplikacji. Jak działa aplikacja Too Good To Go? Dzięki niej za niewielką opłatą uratujesz jedzenie, które nie sprzedało się danego dnia w Twojej ulubionej knajpce, a tym samym zyskasz tanio pyszny posiłek. Aplikacja pomaga restauracjom zarządzać niesprzedaną w danym dniu żywnością. Dzięki Too Good To Go jedzenie trafia do okolicznych klientów jako paczki niesprzedanych produktów. Jak dotąd liczba uratowanych paczek to aż 6 milionów.
Finebite- co to jest?
Za pomocą tej aplikacji mobilnej użytkownicy mogą zarezerwować stolik w restauracji w największych polskich miastach (m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław), dzięki czemu zyskują rabat 50% na dania z jej menu. W zamian muszę jedynie wypełnić ankietę dotyczącą ich wrażeń z wizyty. W ramach rozwoju aplikacji w wybranych pubach i barach pojawiła się również możliwość zamawiania koktajli alkoholowych ze zniżką 50%. Jedyny „kruczek”, niebędący jednak dużą przeszkodą, to możliwość rezerwacji poza godzinami szczytu, z ograniczeniem ilościowym – 2 lub 4 osoby, w zależności od restauracji. Jeśli więc lubisz degustacje w pojedynkę, nic nie stoi na przeszkodzie takiemu samotnemu wypadowi. Rezerwacji w danym miejscu można dokonać tylko raz na pół roku. Obecnie liczba użytkowników aplikacji to 250 tysięcy i, pomimo tych ograniczeń, aplikacja szybko zdobywa kolejnych, którym kwestia marnowania żywności leży na sercu.
The Fork- co to za aplikacja?
To platforma w ramach Tripadvisor, za pomocą której można zarezerwować knajpę na każdą okazję, w atrakcyjnej cenie. Użytkownicy mogą korzystać ze zniżek do -50% oferowanych przez tysiące restauracji. Za każdy zabukowany stolik, otrzymują punkty, które mogą wymieniać na kolejne zniżki. Aplikacja działa globalnie, m.in. w największych miastach Francji, Włoch, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii, Portugalii, Danii czy Australii. Dołącz do zadowolonych użytkowników aplikacji mobilnej The Fork i jedz taniej w wielu miastach na całym świecie!
Marnowanie żywności-jak temu zapobiec?
By ograniczyć marnowanie żywności, jako zawodowy psycholog biznesu, poza wyżej wymienionymi aplikacjami do ratowania jedzenia, zalecam częstsze i mniejsze zakupy spożywcze. Warto zaglądać do działu z przecenami, w którym produkty mają krótką datę ważności. Warto również ograniczyć zbyt duże zakupy spożywcze na święta, uroczystości rodzinne czy na przykład przyjęcia dla znajomych. Praktycznie zawsze przy takich okazjach wyrzucamy jedzenie, które nam zostało, a wystarczy w tym wypadku trzymać się zasady „mniej, znaczy lepiej”. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, koniecznie sprawdź mój blog.
Podsumowanie
Pomimo wielu inicjatyw społecznych i stosownych zmian w prawie, skala marnowania jedzenia mówi sama za siebie, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Marnotrawstwo żywności to problem globalny i trudny do rozwiązania. Przeciwdziałanie marnowaniu żywności możesz zacząć od siebie. Liczba polskich użytkowników aplikacji, o których wspominam powyżej, stale rośnie. Dołącz do nich i ogranicz ilość marnowanej żywności na co dzień. W zamian zyskasz pyszne posiłki bez uszczerbku dla domowego budżetu.
*https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8112339,co-roku-na-swiecie-marnuje-sie-20-procent-zywnosci-raport-onz.html
**https://www.meetingplanner.pl/artykuly/esg/1051171-raport-jaka-jest-skala-marnowania-zywnosci-w-polsce.html