Jak wypromować sklep internetowy bez dużego budżetu?

Ten artykuł przeczytasz w: 10 minut

Aktualnie prowadzenie sklepu internetowego jest świetnym pomysłem na biznes, jednak równie ważna jest jego odpowiednia promocja, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Reklama sklepu może być opracowana na wiele sposobów dopasowanych do naszego budżetu. Wachlarz możliwości w Internecie pozwala nam na przeprowadzenie wielu działań promocyjnych niskim kosztem. Przedstawimy Wam zatem kilka skutecznych sposobów na to, jak możemy połączyć oszczędzanie pieniędzy z efektywną reklamą sklepu.

zakupy robione przez internet

Działania SEO

Jeśli prowadzisz swoją działalność w internecie, na początek warto zadbać o optymalizację naszej strony pod kątem SEO. Z ang. search engine optimization, czyli optymalizacja sklepu internetowego, która przekłada się na zwiększenie ruchu z wyników wyszukiwania. Klienci najczęściej rozpoczynają poszukiwania danych produktów lub usług w wyszukiwarce Google. Dlatego też dobrze przeprowadzone pozycjonowanie strony naszego sklepu internetowego przyciągnie więcej potencjalnych klientów i zaowocuje zwiększoną sprzedażą. Inaczej mówiąc celem SEO, jest uzyskanie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google poprzez wpisywanie określonych słów kluczowych. SEO pomaga więc w pozycjonowaniu organicznym sklepów internetowych.

SEO-Sklep-internetowy

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Prowadząc swój sklep internetowy, powinieneś wiedzieć, co wpływa na pozycję naszej witryny w wyszukiwarce. Oczywiście pozycjonowanie przyczynia się do pozyskiwania nowych klientów i stwarza przewagę konkurencyjną. Prowadzi to jednocześnie do zwiększenia sprzedaży i wzrostu rozpoznawalności marki. Logiczne jest, iż klient wybierze stronę sklepu, która pokaże mu się na czołowych miejscach wyszukiwania, poprzez wpisanie konkretnej frazy. Dlatego więc, działania SEO są niezwykle istotne, aby wypromować swój sklep w przestrzeni internetowej.

Na pozycję witryny w wyszukiwarce, wpływają między innymi słowa kluczowe, które stanowią hasła wpisywane przez klientów w wyszukiwarce. Dlatego więc powinny się one znaleźć w nagłówkach, tytułach czy opisach konkretnych produktów. Kolejnym są unikalne treści, które bazują na rzetelnej i wiarygodnej wiedzy, co jeszcze bardziej przekłada się na świadomość odbiorców wobec marki. Bardzo ważne są także nagłówki h1/h2/h3, które są frazami kluczowymi, przez co porządkują publikowane treści, czy również linkowanie. W obecnych czasach nie może się też obejść bez dostosowania strony sklepu internetowego do różnych urządzeń, np. telefonu, czy tabletu. Warto zadbać także o funkcjonalność, czyli intuicyjne i łatwe poruszanie się po Twojej witrynie.

Content marketing

Prowadząc sklep internetowy, mówiąc o SEO, to nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych rzeczach, jaką jest content swojej strony internetowej. Pozycjonowanie dobrze zacząć od stworzenia w głowie kilku postów na bloga do przodu, o czym chcemy powiadomić naszych odbiorców na kanałach Social Media. Pamiętajmy, żeby najpierw zdefiniować nasze grupy odbiorców i określić grupę docelową. Głównym celem content marketingu jest wzbudzenie zainteresowania odbiorców, poprzez tworzenie przyciągających i unikalnych treści. Mogą one przybierać formę wpisów, artykułów, filmików, a także prezentacji, które angażują grupę klientów. Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, content marketing jest niezbędnym narzędziem, które przyczynia się do budowania długotrwałych relacji z klientem, poprzez budowanie obopólnego zaufania.

Content Marketing

Prowadzenie mediów społecznościowych

Obecnie media społecznościowe stanowią nieodłączny element naszego życia. Dlatego też są doskonałym sposobem na to, żeby oszczędnie wypromować nasz nowy sklep internetowy. Dużą zaletą działalności na portalach społecznościowych jest przede wszystkim dotarcie do nowych odbiorców i to w dodatku za darmo. Wielu klientów przed dokonaniem zakupu sprawdza profil marki na różnych platformach społecznościowych. Z tego względu, aby obecność naszej firmy w mediach społecznościowych przyniosła oczekiwane efekty, należy zadbać o aktywność naszego profilu. Co to oznacza? Oprócz promowania naszych produktów wykorzystajmy media społecznościowe do utrzymywania kontaktu z odbiorcami. Ich feedback w postaci komentarzy jest dla nas nieocenionym źródłem informacji na temat ich preferencji i oczekiwań. Kontakt z odbiorcami wspomogą również różnego rodzaju konkursy, ankiety czy też posty o różnorodnym charakterze. Dużą popularnością cieszą się także relacje video i live. Dlatego więc social media są kluczowym kanałem promocji sklepu.

social media- sklep

E-mail marketing

Kolejną odpowiedzią na pytanie „jak wypromować sklep internetowy? jest wprowadzenie jednej z najskuteczniejszych form promocji, czyli e-mail marketingu sklepu. Aktualnie każdy korzysta z maila, co pozwala nam łatwo i oszczędnie wypromować naszą firmę. Kluczowym aspektem tej opcji jest stworzenie bazy adresowej potencjalnych klientów. Jak zebrać takie dane? Istnieje kilka możliwości takich jak: zapis do newslettera, wyskakujące na naszej witrynie okno, w którym odwiedzający mogą podać swój e-mail lub skorzystanie z checkboxa przy formularzu zamówienia. Promocja sklepu dzięki e-mail marketingowi przypomina o sobie naszym klientom. Jest to skuteczne narzędzie do budowania relacji z nimi. Umożliwia wysyłanie reklamy produktowej, informacji o aktualnych wyprzedażach, czy specjalnych okazjach. Newsletter daje do zrozumienia odbiorcom, że o nich pamiętamy. Budujemy wówczas pozytywny obraz firmy, który zostaje im w pamięci, co w drugą stronę przyczynia się do skorzystania z oferty sprzedażowej.

E-mail Marketing

Zobacz też- Metoda Fuko- Skuteczny i Konstruktywny Feedback

Fora i grupy branżowe

Wpływ na promocje sklepu i marketing internetowy ma także reklama za pomocą forów i grup tematycznych, która oferuje nam podwójne korzyści. Biorąc czynny udział w pojawiających się tam dyskusjach, nie tylko reklamujemy naszą firmę, ale również budujemy swój wizerunek jako eksperta w danej dziedzinie. Aby zbudować zaufanie i zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z oferty naszego sklepu online, nasza reklama nie powinna być nachalna. Stosując tę formę promocji, skupmy się kilku rzeczach. Na odpowiadaniu na pytania użytkowników, doradzaniu im, a także rozwiewaniu ich wszelkich wątpliwości. Dzięki temu wypromujemy naszą firmę w nienachalny sposób, a użytkownicy będą mieli okazję zaznajomić się z naszą ofertą sklepu internetowego.

Fora i Grupy Branżowe

Boksy reklamowe

Innym skutecznym sposobem marketingu internetowego, który przyczynia się do reklamy sklepu, mogą okazać się boksy reklamowe. Według badań odwiedzający strony internetowe, co chwilę klikają w znajdujące się tam reklamy, co czyni je bardzo zachęcającą opcją promocji sklepu. Koszty zamieszczenia takiego banneru wahają się od 60 zł do 300 zł w zależności od jego wielkości i złożoności graficznej. Taka reklama sklepu jest zdecydowanie warta naszej inwestycji, ale trzeba pamiętać, że skuteczny baner, to taki, który jest ciekawy, jasny, ale też przekonujący. Wówczas wzbudza on zainteresowanie i przyciąga wzrok potencjalnych odbiorców. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że klikną oni w taką reklamę, która ich interesuje. Sklep internetowy poprzez takie działanie promocyjne umożliwia łatwą zachętę do odwiedzenia naszej strony.

Linki sponsorowane

Inną formą reklamy internetowej, która ułatwia klientom poszukiwania produktów, są linki sponsorowane. Zamieszczenie ich na blogach lub witrynach, to nic innego jak podanie klientowi produktu na tacy. Korzyści takiej formy marketingu sklepu internetowego w takim przypadku są obopólne. Użytkownicy zaoszczędzają czas na poszukiwaniach interesującej ich rzeczy, a my zyskujemy nowych klientów. Niepodważalną zaletą tego celu promocji sklepu jest jej subtelność. Umieszczając taki link w wartościowym artykule, nie zostanie on uznany za spam, a nawet wpłynie korzystnie na wizerunek naszej marki. Musimy jednak pamiętać, aby nie zarzucić potencjalnych klientów takowymi linkami. Decydując się na tego typu kampanię sklepu internetowego, zwróćmy uwagę na sposób jej prowadzenia i dopilnujmy, aby linki były wklejane na strony związane z tematyką naszego sklepu.

Skuteczna reklama sklepu internetowego- czy warto przy niskim budżecie?

Jak widać, na skuteczną reklamę Twojego sklepu wpływa wiele czynników. Pytanie brzmi czy mając niski budżet, warto w nią zainwestować? W przypadku sklepu internetowego jesteśmy narażeni na różne koszty. Samo utrzymanie domeny, hostingu, czy innych kosztów, generuje nam spore miesięczne wydatki. Skąd wziąć zatem na to pieniądze okrojonym budżecie na początku naszej przygody z biznesem? Sprawdźmy zatem co, oferują nam najpopularniejsze opcje płatnej reklamy w sieci ?

Skuteczna Reklama Sklepu Internetowego

Jak wypromować sklep internetowy dzięki reklamom Google Ads?

Kampanie Google Ads są bardzo przystępną formą promocji sklepu. Bardzo dużą zaletą jest możliwość dotarcia do konkretnych osób, zainteresowanych danymi produktami lub usługami. Nie będę się tutaj rozwodził nad rodzajami reklam w kampaniach Google, bo to temat na osobny wpis. Skupmy się na niskim budżecie startowym naszej firmy. Po przeanalizowaniu naszej grupy odbiorców i ustalonego wstępnie content marketingu możemy pomyśleć o reklamie produktowej Google. Przy niskim budżecie warto wybrać te frazy kluczowe, na które jesteśmy w stanie realnie znaleźć się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo bardzo ważnym elementem kampanii reklamowych przy tak małych zasobach finansowych jest wybór lokalizacji. Nie możemy sobie pozwolić na puszczenie jej na obszar całej Polski, a raczej na określone województwo, czy nawet miasta. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej szczegółów, koniecznie sprawdź moją ofertę dla firm.

Jak promować swój sklep internetowy poprzez reklamy Facebook Ads?

Prowadząc własny sklep internetowy nie możemy również zapomnieć o działalności na Facebooku. Bez wątpienia jest to najpopularniejszy portal społecznościowy, który cieszy się wciąż sporym zainteresowaniem. Kampanie facebook ads to stosunkowo tania forma reklamy internetowej. Przez to, że gromadzi liczną społeczność, trafia do na prawdę sporej grupy odbiorców. Ich aktywność, komentarze, czy udostępnienia na swoją tablicę, mogą wygenerować na prawdę wiele wyświetleń dziennie. Taka reklama sklepu podobnie jak google ads, pozwala dotrzeć do potencjalnych odbiorców w łatwy i szybki sposób. Jej ogromną zaletą jest wgląd do statystyk, dzięki którym widzimy rezultaty naszych działań. Dlatego prowadząc sklep internetowy, warto wykorzystać to narzędzie do promocji sklepu.

Reklamy Facebook Ads

Zobacz też: Metoda Fuko- Skuteczny i Konstruktywny Feedback

Inne możliwości promocji sklepu internetowego

Aby reklama sklepu online przyniosła oczekiwane rezultaty i poszerzyła grono klientów, istnieje wiele pomysłów- zarówno tańszych, jak i droższych. My przedstawiliśmy te najskuteczniejsze i niewymagające dużego budżetu. Innymi sposobami, z których możemy skorzystać, aby wypromować nasz nowy sklep internetowy poprzez niewielki nakład finansowy są:

· Dodanie oferty naszych produktów i założenie konta na platformie Allegro z grafiką nawiązującą do naszej własnej strony internetowej

· Dołączenie sklepu do porównywarek cenowych,

· Współdziałanie z klubami zakupowymi w celu promocji sklepu

· Przeanalizowanie ofert współpracy biznesowej z innymi sklepami internetowymi

Podsumowanie

Jak widzimy, dobry sklep internetowy może być wypromowany bez dużego budżetu w sferze wirtualnej. Istnieje wiele sposobów, żeby trafić do szerokiego grona odbiorców i aby reklama sklepu online przyniosła oczekiwane rezultaty. Promocja sklepu dzięki połączeniu wszystkich wspomnianych sposobów, zapewni nam doskonały rozgłos i rozpoznawalność. Dodatkowo pozwoli nam zadbać o wizerunek marki w świadomości odbiorców. Jeżeli mają Państwo problem z rozplanowaniem budżetu na reklamę sklepu internetowego, należy skorzystać z usługi psychologa biznesu, który pomoże oszacować budżet i dobrać odpowiednie rozwiązania.