Wyobraźmy sobie idealne środowisko pracy. Czy jest to szef, który niczym Terminator chodzi pomiędzy biurkami, wytykając błędy? Czy może bezkarni pracownicy, którzy za nic mają zdanie pracodawcy? Żaden z tych dwóch wyborów nie wydaje się być idealną wizją. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi metoda Fuko, która polega na konstruktywnej krytyce i jasnym przedstawieniu oczekiwań. Może być stosowana nie tylko w sytuacjach oficjalnych, ale także podczas rozwiązywania konfliktów na tle prywatnym. Fuko to recepta na dobrą komunikację zarówno dla osób impulsywnych jak i nieśmiałych.
Spis treści
Na czym polega metoda fuko?
Fuko to skrót od słów – fakty, uczucia, konsekwencje, oczekiwania. Te poszczególne elementy są jak szczeble, które tworzą drabinę prowadzącą do rezultatu. Na początku przedstawiamy fakt, którym może być np. niewywiązanie się pracownika z powierzonego mu zadania. Następnie informujemy, jak czujemy się w związku z zaistniałą sytuacją. Na końcu uprzedzamy o przewidzianych konsekwencjach i oczekiwaniach względem pracownika. Metoda Fuko zapobiega prokrastynacji i negatywnym emocjom. Klarownie przedstawione informacje bez problemu docierają do naszego mózgu, dzięki czemu skupiamy się na celu, a nie na fakcie, że zostaliśmy źle ocenieni. Jeżeli ktoś w sposób brutalny skrytykuje nas w obecności innych osób, nasze uczucia nie pozwolą nam w stu procentach skupić się na pracy, która w efekcie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Przykład użycia metody fuko:
Mariola już od dłuższego czasu notorycznie spóźnia się do biura, a swoje projekty wykonuje niedbale. Jej szef, zamiast wyładowywać na niej negatywne emocje, używa metody fuko.
Na początku przedstawia fakty. Nie mówi Marioli, że jest leniwa i spóźnialska, ale zauważa, że prawie codziennie się spóźnia, a w swoje projekty mogłaby włożyć więcej pracy. Następnie informuje, że przykro mu z tego powodu, ponieważ uważa, że pracownice stać na więcej. Wyimaginowaną konsekwencją takiego działania mogłoby być np. zagrożenie nieprzyznania premii. Następnie szef przedstawia oczekiwania względem Marioli, którymi są przychodzenie wcześniej do pracy i większe zaangażowanie.
Metoda fuko – pomaga opanować emocje
Metoda Fuko- pomaga opanować emocje
Krytyka nigdy nie jest łatwa dla jej odbiorcy jak i nadawcy. Stanowisko pracodawcy, szefa czy koordynatora ważnego projektu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i konsekwencją w działaniu. Udzielanie informacji zwrotnej czasami bywa dla nas trudne. Emocje lubią nami rządzić i w kryzysowych sytuacjach często tworzymy negatywną atmosferę w pracy. Z kolei strach przed skrytykowaniem bądź upomnieniem pracownika może spowodować nieprzyjemne konsekwencje. Właśnie dlatego Metoda Fuko to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą przekazać konstruktywną i konsekwentną krytykę.
Udzielanie informacji zwrotnej, pozytywnej czy też negatywnej, często w środowisku zawodowym określane jest jako feedback. Co to znaczy? Otóż jest to nic innego jak informowanie pracowników wykonywających powierzane zadanie, o stopniu zadowolenia lub niezadowolenia z efektów pracy na różnych etapach działania podwładnego. Feedback niekoniecznie też musi opierać się tylko na ocenie pracy. Często informacja zwrotna dotyczyć może preferencji zlecającego zadanie lub uwag pomocniczych, które ułatwią pracownikowi spełnienie oczekiwań czy też kierowanie się odpowiednią ścieżką myślową podczas realizowania swoich obowiązków.
Chcąc więc zachować dobrą, przyjazną atmosferę w pracy, przy jednoczesnym utrzymaniu motywacji pracownika do działań na wysokim poziomie, warto stosować metodę Fuko. Komunikację pomiędzy podwładnymi a zwierzchnikami ułatwia dobrze skonstruowana informacja zwrotna. Przykłady przedstawione poniżej prezentują, jak może wyglądać informacja zwrotna wraz z konstruktywną krytyką:
- „świetnie poradziłeś sobie z przygotowaniem oferty, jednak proszę, abyś następnym razem dokładniej sprawdził obecne ceny na rynku”
- „cieszę się, że znalazłeś tyle różnych motywów, ale wolałbym, żebyś na przyszłość kierował się stylem naszej marki”
- „dobrze, że wykonujesz wszystkie zlecone projekty na czas, jednak lepiej, żebyś bardziej przykładał się do jakości, martwię się, że za bardzo skupiasz się na szybkości wykonania zadania”
- „Bardzo cieszy mnie fakt, że umiesz samodzielnie wykonywać powierzone zadania, następnym razem, weź jednak pod uwagę zdanie twoich kolegów, w końcu jesteśmy zespołem”
Metoda fuko – nie tylko w pracy!
Udzielanie informacji zwrotnej nigdy nie było prostsze, a powyższej metody nie musimy używać tylko i wyłącznie w pracy. Spokojne i konsekwentne mówienie o swoich uczuciach i oczekiwaniach przyda się w relacjach z rodzicami, partnerem czy nawet z dziećmi. Metoda Fuko to najprostszy sposób, aby odnieść komunikacyjny sukces w sferze zawodowej oraz prywatnej.
Podsumowanie
Dobra komunikacja pomiędzy zwierzchnikiem a pracownikami to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Wzajemny szacunek i uznanie połączone z konstruktywną krytyką stanowi receptę na przyjazne środowisko pracy, gdzie nie ma miejsca na przesadny stres i wyczerpanych pracowników. Informacja zwrotna, znana także jako feedback, od przełożonego stanowi dobry sposób na pochwalenie pracownika przy jednoczesnym uświadomieniu mu, gdzie popełnia błąd, w sposób niewpływający negatywnie na jego samopoczucie lub zaniżenie oceny własnej wartości. Fuko, to metoda, która może mieć także zastosowanie w życiu codziennym, ułatwiając komunikowanie się z bliskimi bez rozniecania niepotrzebnych konfliktów.